Всі публікації щодо:
Яновський Юрій

Українська література 100 тем

ЮРІЙ ЯНОВСЬКИЙ. ВЕРШНИКИ - ЛІТЕРАТУРА кін. XIX ст. - 30-х рр. XX ст.

Юрій Іванович Яновський (27 серпня 1902 р., хутір Маерове, нині Кіровоградська обл. — 25 лютого 1954 р., Київ) — один із романтиків української літератури початку XX ст., військовий журналіст, ветеран армії УHP.

! Олесь Гончар називав Ю. Яновського „поетом людської чистоти”, а Юрій Смолич — „поетом у прозі”.

• „Вершники” (1935 р., напрям — модернізм, течія — „романтика вітаїзму”, риси експресіонізму, імпресіонізму та неореалізму) — соціально-психологічний роман у новелах (жанрове нововведення Ю. Яновського) із елементами героїчного роману.

! Жанрова характеристика роману „Вершники” в літературознавстві неоднозначна. Він містить у собі й ознаки народної думи, і героїчної поеми. Його також характеризують часом як баладу в прозі або поему в прозі.

Композиція: роман складається з восьми новел: „Подвійне коло”, „Дитинство”, „Шаланда в морі”, „Батальйон Шведа”, „Лист у вічність”, „Чубенко, отаман полку”, „Шлях армії”, „Адаменко”.

Усі новели самостійні, проте становлять єдине ідейне та композиційне ціле.

Наскрізна нитка — возвеличення нового типу людини із залізною волею, яка здатна здійснити подвиг, пожертвувати собою.

Сюжет розвивається не хронологічно, є відхилення по часовій лінії наперед і повернення у минуле.

• „Подвійне коло” — перша новела з роману „Вершники”, в якій зображений трагізм подій громадянської війни 1919 р. в Україні (на прикладі родини Половців; під Компаніївкою на Одещині).

Ідея— підтвердження думки, що клас замінює рід як цінність; засудження братовбивства.

Мотиви новели: поява нової людини, вбивство брата, громадянська війна, розпад роду, взаємодія природи і людини.

Образна система.

• Андрій Половець — командир загону армії Денікіна.

• Оверко Половець — командир „купи кінного козацтва головного отамана Петлюри”.

• Мусій Половець — батько родини.

• Панас Половець — махновець.

• Сашко Половець — найменший брат (був із Панасом, залишився з Іваном).

• Іван Половець — червоногвардієць, командир загону інтернаціонального полку.

Братú — символи різних ідеологій.

! Окрім образів людей у новелі проступають образи природи (вітер, коні, земля, кавун, пил, буря, хмари, дощ, ліс) та явищ і предметів (шаблі, тачанки, крики, зойки, постріли, убивства).

Образи-символи: духовне прозріння — блакитні вежі; смерть, яку не поважають — кавун; батьківство — Мусій Половець; вічне повернення, два світи (людський і природний), існування людини між родинною та ідеологічною сферою — подвійне коло.

Цитатна характеристика героїв і подій.

• „Тому роду не буде переводу, в котрому браття милують згоду...” (слова батька, які каже полонений Андрій братові Оверкові, котрий його полонив).

• „Рід — це основа, а найперше — держава, а коли ти на державу важиш, тоді хай рід плаче, тоді брат брата зарубає” (Оверкові слова, сказані перед убивством брата Андрія).

• „Рід у державу вростає, в закон та обмеження, а ми анархію несем на плечах, нащо нам рід, коли не треба держави, не треба родини, а вільне співжиття!” (слова Панаса перед вбивством Оверка).

• „От бачиш сам, що рід розпадається, а клас стоїть, і весь світ за нас, і Карл Маркс” (слова Івана до Панаса).

Художні засоби: екзотизми, епітети, метафори, гіперболи, порівняння, уособлення; риторичні запитання і оклики; інверсія, антитеза, повтор.

• „Шаланда в морі” — третя новела з роману „Вершники”, в якій описано довге чекання дружиною повернення свого Чоловіка зі штормового моря (січень — лютий 1919 року, на березі Чорного моря на Одещині).

√ У новелі утверджується краса людських почуттів, возвеличується відданість жінки, оспівується чоловіча сила, дух, які дають можливість протистояти морській і життєвій „бурі”.

Родина мислить- ся як невмируща цінність:

„І подружжя Половців пішло до домівки. Вони йшли, преніжно обнявшись, їм у вічі дмухав трамонтан, позаду калатало море, вони йшли впевнено і дружно, як ходили ціле життя...”.

! Ідея новели „Шаланда в морі” — антитеза до ідеї новели „Подвійне коло”.

√ Серед основних мотивів новели — родина як цінність, сила людини, природа і людина, сила кохання; „велике” і „мале” в людині; боротьба, жага до життя.

Образна система новели: Мусій Половець (рибалка) і Половчиха (віддана дружина Мусія), односельці Половців; явища природи (море, буря, хвилі, вітри, берег), предмети та явища навколишнього світу (артіль, шаланда, лахміття).

Цитатна характеристика Половчихи.

Письменник зосереджує більше уваги на внутрішньому стані Половчихи:

„вона не показувала перед морем страху, вона мовчки стояла на березі — висока й сувора, їй здавалося, що вона.— маяк невгасимої сили”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.