Теорія літератури - Іван Безпечний 1984

Пісня літературного походження
Ліричний рід
Поетична стилістика й її завдання

Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Пісні

Пісня літературна — це невеликий віршовий твір, який зберігає багато структурних і стилістичних особливостей народної пісні, але не характеризується єдністю слова і мелодії в генетичному стосунку: вона раніше написана, а потім уже покладена на ноти.

Пісня літературна здебільшого складається з окремих строф (куплетів), у яких повторюється відповідна мелодія. Інколи зустрічаються й рефрени в кінці кожної строфи. Кожен рядок пісні складається з закінченої фрази; це пов’язано з особливістю пісні: вона не допускає enjambement, тобто перенесення кінця фрази в наступний рядок. В ній фраза і певний синтаксичний елемент укладаються в вірш і музичну фразу. Гармонійне поєднання віршових рядків з мелодією пісні і всіх художніх засобів поетичного слова — вирішує красу і мистецьку вартість літературної пісні.

У піснях літературного походження перевагу має любовна або еротична лірика, що її знаходимо в літературах усіх народів, від найдавніших часів і аж до наших днів. А найпершими зразками любовної лірики вважають пісні давніх греків: Алькея (VII ст. пер. Хр.), поетеси Сапфо (VI ст. пер. Хр.) та Анакреонта, автор веселих пісень про вино і кохання (VI ст. пер. Хр.).

В нових європейських літературах еротична лірика зайняла помітне місце і під оглядом кількості, і під оглядом якості творів. З незліченної маси цих творів здобули собі найбільшу популярність і славу еротики И.-В. Ґете, И.-Ф. Шіллера й Г. Гайне — в німецькій літературі, В. Гюґо і Мюссета — у французькій, О. Пушкіна і М. Лєрмонтова — в російській, А. Міцкевіча і Ю. Словацького — в польській і в ін. Чимало пісень створили в українській літературі поети: Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя», «Вітер з гаєм розмовляє», «Якби мені черевики» та ін» С. Руданський «Повій, вітре на Вкраїну», Л. Глібов «Стоїть гора високая». Писали пісні також: І. Франко, Л. Українка, О. Олесь та ін.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.