ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах - Навчальний посібник - Пасічник Є.А. 2000

Переказ твору та його види
Вивчення творів різних жанрів
Розділ VІІ.

Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

Одним із засобів посилення уваги учнів до змісту і форми художнього твору є близька до тексту розповідь (переказ). Така розповідь вимагає від учня під час переказування тексту зберігати основні елементи стилю автора. Оскільки учні середніх класів, читаючи художній твір, переважно зосереджуються на розвитку його сюжету, необхідно спеціально звертати їхню увагу на структуру твору. Адже розуміння мови художнього твору і глибоке її осмислення — далеко не рівнозначні процеси.

Переказ, близький до тексту, сприяє розвитку мовлення школярів, збагаченню їх активного словника. Підготовка до нього може включати такі види роботи:

1) вибір певного епізоду чи частини твору;

2) складання плану уривка;

3) творче опрацювання матеріалу, відповідно до мети, яку ставить вчитель, а також специфіки емоційно-образної системи твору;

4) усний переказ за планом.

Як практично реалізувати близький до тексту переказ твору, покажемо на прикладі оповідання В.Земляка «Лелечий суд». Заздалегідь можна колективно скласти план розповіді:

1. «На великому лузі зібралося багато лелек».

2. Всі лелеки піднялися, а один з них залишився сам.

3. Лелеку підібрали діти.

4. «Лелеки щовесни прилітали, виводили діток, а Халимон... більше ніколи не піднімався в небо».

5. За що лелеки засудили Халимона на вічну самотність?

Далі проводиться бесіда за запитаннями:

Хто є оповідачем історії про суд над лелекою? Чому перед тим, як разом вирушити в далеку путь, лелеки зібралися на лузі? Уявіть, що ви самі бачили все це. Схарактеризуйте, як вів себе на суді лелека. Розкажіть, хто врятував лелеку від смерті? За що осудили лелеку на вічну самотність?

Визначивши основний зміст оповідання, учитель зосереджує увагу на окремих художніх деталях:

Якими словами письменник характеризував красеня-лелеку? На основі яких деталей тексту можна стверджувати, що лелека почував себе винним? Яку оцінку автор твору дає суду? Як вів себе лелека після важкої провини?

Після цього п’ятикласники переказують близько до тексту останні епізоди оповідання.

Одним з варіантів творчого переказу є така форма розповіді, коли потрібно, зберігаючи композиційно-сюжетний план тексту та його стильові особливості, змінити особу оповідача. У творі Марка Вовчка «Горпина» розповідь ведеться від безпосереднього очевидця подій. Другу частину твору п’ятикласники можуть переказати близько до тексту від третьої особи. І навпаки, епізод з оповідання Є.Гуцала «Лось» про врятування цього звіра можна запропонувати переказати від першої особи. При цьому учні виступатимуть нібито співучасниками змальованих подій.

Розповідь-витяг передбачає переказ частини твору, яку обмежують певними рамками, наприклад: «Дмитрик у лікарні» («Маленький грішник» М.Коцюбинського). Цей вид переказу привчає учнів давати відповідь на поставлені запитання, відбирати потрібний матеріал.

Стислий переказ привчає учнів відділяти головне від другорядного. Слід відмітити, що чим молодші учні, тим менш розвинена в них здатність до аналітико-синтетичного мислення. Якщо переказ твору, близький до тексту, не викликає в учнів четвертих-п’ятих класів труднощів (він вимагає конкретного мислення), то стислий переказ твору чи його епізодів дається їм нелегко.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit