Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Українська література 5 клас - Розробки уроків - 2013 рік

Виразне читання. Декламування творів Т. Г. Шевченка

Мета: виявити найкращих читців серед учнів, сприяти вдосконаленню виразного читання учнів; прищеплювати любов до літератури, поезії як мистецтва слова; розвивати акторські здібності, формувати навички художнього читання.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Засоби навчання: ілюстрації до творів Т. Г. Шевченка.

Епіграф до уроку:

Поезія — це завжди неповторність,

Якийсь безсмертний дотик до душі.

Л. Костенко

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.II. Визначення емоційної готовності учнів до уроку.

Інтерактивна вправа «Побажай мені успіху».III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Поезія — це завжди святковий настрій, це, за словами Ліни Костенко, «неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі». Тож вітаю вас зі святом, адже на цьому уроці ми насолоджуватимемося майстерним читанням віршів, зробимо і власні творчі спроби, уявивши себе акторами.ІV. Творче перенесення знань і навичок у певні ситуації.

Матеріал для вчителя.

Перед проведенням конкурсу на кращого читця поезії можна зробити екскурс у легендарну Грецію — прабатьківщину всіх мистецтв і розповісти учням про ту силу, яку мали й мають поезія та музика.

У Стародавній Греції, на горі Парнас, жили музи та крилатий кінь Пегас — улюбленець поетів. А покровителем мистецтва і муз був один із синів Зевса — Аполлон. Прекрасні музи (їх було дев’ять) завжди були супутницями Аполлона.

І коли Аполлон у супроводі муз з’являвся на світлому Олімпі й лунала поезія, все замовкало: Зевс не блискав громовицями, Артеміда відкладала лук зі стрілами, грізний орел Зевса мирно дрімав. Тому греки любили і славили своїх поетів.

Завдяки глибокій емоційності поезія може активно впливати на слухача, змушувати його хвилюватися, переживати, радіти, співчувати, але не залишати його байдужим. У цьому читцям допоможуть знання про засоби виразного читання, а також вміння їх використовувати.

Конкурс читців.

Учні читають напам’ять вірші Т. Г. Шевченка. Якщо є ілюстрація до вірша, то дають короткий коментар до неї.

Журі (або учні під керівництвом учителя) відповідно дають оцінку виступам читців.V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Слово вчителя.

Ми з вами сьогодні усвідомили, що інтонація має багато відтінків, тому нею можна користуватися, як художник користується фарбами, щоб картина виходила повна, зрима, захоплююча. Успіхів вам на поетичній ниві, багатих врожаїв у мовних скарбничках!

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Підготувати цікаву інформацію про життя і творчість П. Г. Тичини.