ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Своєрідність побудови поеми «Гамалія». Роль риторичних запитань і повторів, епітетів, порівнянь у тексті поеми
Із нової української літератури

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Н. І. Счастливцева

Мета: усвідомити своєрідність побудови поеми, повторити деякі відомості з теорії літератури, з’ясувати роль риторичних запитань, епітетів, порівнянь у тексті поеми; розвивати в учнів навички аналізу тексту, виразного читання; прищеплювати школярам любов до рідної мови, образного слова.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст поеми, опорні конспекти з теорії літератури, схема «Ідейно-художній аналіз ліричного твору».

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми і мети уроку

II. Актуалізація опорних знань.

Виразне читання напам’ять учнями уривків поеми

1. Індивідуальна робота з картками

Картка № 1

1. Кому належать слова: ««Кобзар» відкрив новий світ поезій»? Розкрийте зміст даного висловлювання.

2. Тема поеми «Гамалія».

Картка № 2

1. Усно розгорніть тему: «Викуп з кріпацтва».

2. Ліро-епічна поема — це...

Картка № 3

1. Романтична ідеалізація часів козаччини у поемі Т. Шевченка «Гамалія».

2. Назвіть дати народження і смерті Т. Г. Шевченка.

Картка № 4

1. Строфоїдом називається...

2. Скільки років прожив Т. Шевченко, з них — у кріпацькій неволі і на засланні? Який з цього можна зробити висновок?

2. Повторення відомостей з теорії літератури

Асоціативний літературний диктант (дати чітку лаконічну відповідь)

Епітет, постійні епітети, порівняння, метафора, персоніфікація, архаїзми, поетичний синтаксис, риторичні фігури, двоскладові стопи, риторичне запитання, повтори, засоби виразного читання, партитура, композиція твору.

III. Сприйняття й засвоєння

учнями навчального матеріалу

1. Повторне читання поеми

2. Бесіда за запитаннями

✵ Чи згодні з таким твердженням «Найосновніше джерело «Гамалії» — українські народні думи». Свою думку доведіть.

✵ Чи схожі пісні в поемі на історичні? Чому?

✵ Який можна зробити з цього висновок?

(Висновок. Той чи інший уривок схожий до українських дум або історичних пісень. Тому всі оті «подібності» не означають підробки, стилізації під думи. «Гамалія» є оригінальним твором, але романтичне спрямування поеми вимагало «духу» народної творчості, що Шевченко і зробив.)

Розкрийте романтизм морського пейзажу, кривавої битви, образів запорожців.

До яких художніх (основних) засобів вдається письменник, створюючи напруження, поглиблюючи романтизм?

(Наприклад, романтизм образів запорожців — «завзятих вусатих славян». Поет з усіх можливих епітетів і означень вибирає всього два, але вони визначальні: означення вусаті передає характерну деталь зовнішності запорожців, а епітет завзяті — провідну рису й вдачу. Вусатий завзятець — у цьому весь запорожець.)

Учні називають художні засоби: порівняння, персоніфікація, епітети.

3. Робота в малих групах. Міні-модуль «Суд»

Група 1 — «Художні лексисти».

Група 2 — «Синтаксичні фігуристи».

Група 3 — «Евфонійці».

У кожній групі — учень-суддя.

Завдання

Група 1 — досліджують лексику поеми (тропи).

Група 2 — визначають синтаксичні фігури (риторичні запитання, повтори тощо).

Група 3 — записують три перші рядки строфоїдів, що починаються словами «Отак у Скутарі козаки співали» та «Пливуть співаючи»; пояснюють, чому вони звучать не однаково.

Учні-судді роблять висновки: які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору і як саме; роль риторичних запитань і повторів у поемі; вирішування, його роль у розкритті провідного мотиву твору.

4. Відомості з теорії літератури. Поняття «заміна стоп»

Вже знаєте, що в хореїчних та ямбічних віршах нерідко зустрічаються стопи без наголосу — пірихії.

У поезіях Шевченка, крім того, окремі стопи основного розміру можуть змінювати на стопи якогось іншого розміру. Наприклад:

Ой приїхав Гамалія

Аж у ту Скутару,—

Сидять брати-запорожці,

Дожидають кари.

(Складається схема наголошених і ненаголошених голосних.)

Коли ви придивитесь до схеми, то побачите, що в третьому рядку є стопи ямба. В ямбічних віршах крім пірихія трапляються стопи хорея:

В залізах руки принести

І перед всіми у кайданах

Стать козакові...

Таке ритмічне явище називається заміною стоп. Воно є однією з визначальних особливостей шевченківського вірша. Іноді сполучаються рядки різних розмірів:

Пливуть собі співаючи,

Море вітер чує.

Зрідка можна побачити стопу з двома наголосами (називаються спондеєм).

Вона, як і пірихій, є супутньою стопою.

Сполучення стоп різної будови сприяє збагаченню і урізноманітненню мелодики віршованої мови.

У поемі «Гамалія» майже кожний строфоїд має розмір, свої римо-ритмічні особливості. Літературознавці дослідили, що події, які розвиваються не швидко, часто відтворюються довгими рядками, бо плин таких рядків дещо уповільнений. Короткі рядки, як правило, допомагають відтворити динамічні події. Отже, віршова форма органічно пов’язана зі змістом творів.

IV. Закріплення матеріалу

1. Творча робота

Прочитавши поему «Гамалія», я подумав... зрозумів... відчув...

V. Домашнє завдання

1. Знати поняття «ліро-епічна поема».

2. Дібрати ілюстративний текстовий матеріал до теми майстерного змалювання славного козацтва.

3. Здійснити експеримент: прочитати уривок із поеми «Гамалія». Записати на магнітофонну стрічку і прослухати запис. Чи задоволені почутим? Якщо ні, продовжувати роботу над досконаленням умінь, навичок виразного читання. Найкращий варіант записати.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit