ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Виразне читання уривків із поеми Т. Шевченка «Гамалія»
Із нової української літератури

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Н. І. Счастливцева

Мета: засобами виразного читання розкрити провідний мотив та ідею поеми, прокоментувати вжиті художні засоби; розвивати навички виразного читання ліро- епічних творів, уміння складати партитуру речень, логічне мислення; виховувати почуття волелюбності, мужності й побратимства.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст поеми, опорні схеми-таблиці «Засоби логіко-емоційної виразності», музичний супровід пісні «У туркені по тім боці» або «Ой нема, нема ні вітру, ні хвилі».

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми і мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Презентація ілюстрованих текстових матеріалів про славну козаччину

Пригадати вивчене про засоби виразного читання, складання партитури речень.

2. Прослуховування здійснених вдома експериментів

III. Засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Своєрідність лірики й епосу полягає в тому, що в центрі уваги поета і читця перебувають не лише події, факти, люди, а й людські переживання, думки, виражені в конкретно-чуттєвій формі.

Завдяки глибокій емоційності твору можна активно вплинути на слухача, змусити його хвилюватися, переживати, радіти, співчувати, але не залишатися байдужим. Емоційний стан слухача залежить від емоційного заряду читця, який конче повинен з’ясувати для себе важливі питання, що стосуються задуму твору і його змісту, що схвилювало автора і стало дослідженням поета.

Без відповідної інтонації, темпу читання, логічного наголосу, пауз ми не можемо донести до слухачів те, що бачимо і відчуваємо під час читання.

Щоб навчитися виразно читати будь-який художній твір, потрібно спочатку засвоїти його зміст, уявити персонажів, їхню вдачу, зрозуміти, чого навчає твір, виділити важливі його частини. Згодом слід скласти партитуру речення чи уривка тексту.

Партитура речення, як уже знаєте, — це схема для його виразного читання. Зробити партитуру — означає визначити місце і характер пауз, які розподіляють речення на мовленнєві такти, інтонацію кожної частини речення, темп читання, місце логічного наголосу.

2. Складання партитури уривка поеми від слів «Реве гарматами Скутара...» — до слів «...Зубами скрегоче»

✵ Розстановка логічних і граматичних пауз.

✵ Визначення інтонації.

✵ Підкреслювання слів з логічним наголосом.

✵ Визначення темпу читання (у ході цієї роботи учні користуються опорними схемами; див. додаток).

3. Коментування цього уривка

Цей уривок розкриває велику батальну картину, яка до кінця розкриває характер запорозьких козаків і є кульмінацією поеми. Тому темп читання — прискорений. Опис бою — яскраво-романтичний. Скутара, «мов пекло те, палає», «ніч стрепенулась», видно, мов удень, бо «до самої хмари» горять щогли турецьких кораблів. Саме такі місця слід виділити, підкреслити силою голосу. Вороги в узагальненому образі Візантії, пробудившись, витріщають очі, скрегочуть зубами, палять з гармат, «ревуть», «лютують» гвардійці султана — яничари, але ніщо не допоможе катам. Відважне козацтво «преться без ваги», і від шаблюк «покотились яничари». Одна динамічна картина змінює іншу, від чого й змінюється темп читання. Неабияку роль відіграє інтонація. Читець по-справжньому схвильований цією картиною кривавого бою. Інтонація тривоги, очікування.

4. Виразне читання даного уривка

5. Вправи на вироблення навичок виразного читання

✵ Прочитайте виразно пісню козаків «У туркені по тім боці».

Визначте її ідейний мотив.

✵ Який уривок поеми слід читати з інтонацією радості? Виразно прочитайте ці рядки.

✵ Прочитайте уривок від слів «Реве лютує Візантія...» — до слів «...Рвучи червоні гори-хвилі», виділяючи силою голосу важливі слова чи словосполучення.

✵ Чи є рядки поеми, які слід читати у повільному темпі? Доведіть. Прочитайте.

IV. Закріплення матеріалу

1. Бесіда за запитаннями

✵ Які є види пауз? Що таке логічна пауза? Де виникає граматична пауза?

✵ Чи трапляються паузи різної тривалості?

✵ Чи може слово з логічним наголосом виділятися не більшою, а меншою силою голосу?

✵ Люди яких професій майстерно володіють засобами виразного читання?

2. Міні-дискусія

І. Франко зауважив: «Слуховими, музикальними образами оперує Шевченко залюбки в одній з найкращих своїх поем — у «Гамалії», що вся є немов дзвінким погуком козацького геройства, відваги й енергії». Моя думка...

Любов до Батьківщини, перш за все...

Я гідний громадянин своєї держави, бо...

3. Оцінювання

V. Домашнє завдання

1. Підготуватися до уроку позакласного читання.

2. Пригадати зміст поеми «Кавказ».

3. Скласти партитуру одного з уривка (на вибір) поеми.

4. Уміти виразно читати поезію «Вітер з гаєм розмовляє».

5. На вищий рівень: спробувати написати твір-есе «Я» або міні- роздум «Ти — продовження роду».

Додаток

Логічний наголос завжди виділяє:

1) слова, сполучення, які когось або щось називають уперше («правило нового поняття»);

2) слова, що виражають зіставлення чи протиставлення, підкреслюють певну контрастність предметів, явищ, подій;

3) слова, що означають перерахування (однорідні члени речення), де кожне наступне слово чи словосполучення підсилює звучання попереднього;

4) слова, що стоять у кінці фрази;

5) слова, що виражають поширене порівняння;

6) слова-іменники у формі родового відмінка у словосполученнях, що складаються з двох іменників; інверсовані слова. Графічне позначення.

Темп мовлення (від лат. tenpus — час, швидкість, певний рух).

Загальні рекомендації

Швидше читається все те, що пов’язане з радістю, схвильованістю, напруженістю і швидкою зміною подій у часі.

Повільніше читається все те, що пов’язане зі смутком, журбою, журливістю, з повільною зміною подій у часі.

Позначення темпу на письмі.

1. Зміна темпу у кількох фразах. Помітки на полях сторінок: «швидше», «повільніше», «помірковано».

2. Зміна темпу окремих слів чи словосполучень у фразі.

Паузи

Граматична (синтаксична)

,

Незавершеність дії чи мовлення

:

Пояснення причини або уточнення змісту попереднього висловлювання

...

Раптова зміна дії (різка зупинка)

Чітка пауза (змінюється звучання голосу від верхнього тону до нижнього)

.

Завершення думки (в кінці тон знижується)

/

Коротка пауза

//

Середня пауза

///

Довга пауза

Логічна пауза

Зупинка, яка зумовлюється тільки конкретним змістом. Обов’язкова пауза

1. Між поширеними групами підмета і присудка.

2. Коли речення складається з одного підмета і групи присудка чи навпаки.

3. Перед сполучниками ї (й), та, що з’єднують поширені частини речень або й цілі речення.

Психологічна пауза

Така зупинка на початку, в середині або в кінці фрази, яка завжди виправдовується психологічно і зосереджує чи затримує увагу слухачів на важливих моментах тексту (мовлення). Різновиди:

1. Пауза настороженості.

«Ах!», «Тс!», «Цсс!», «Стій!» і та ін. — подив, здивування, непорозуміння, вагання тощо.

2. Пауза емоційного підсилення.

Емоційно заряджені слова, що повторюються.

3. Пауза пригадування (...).

Ситуація, якою автор спонукає своїх героїв-персонажів до природного чи формального пригадування.

4. Пауза умовчування (...).

Навмисне чи викликане кимось (чимось) мовчання того, хто говорить.

5. Пауза відшукування відповіді.

Ситуація, яка спонукає героя-персонажа шукати відповідь на певне запитання.

6. Пауза емоційного порівняння.

Емоційно прикрашене порівняння.

7. Пауза жалю (...).

Невисловлені автором чуття жалю, журби, прикрості, болю тощо, викликані якоюсь несподіванкою.

8. Пауза роздумів (...).

Схвильованість роздумів персонажа, викликана певною ситуацією.

9. Пауза стримування почуттєвих реакцій.

10. Пауза залякування

(слова, якими хтось когось залякує).

11. Пауза спонукання.

Можливість естетично пережити і оцінити, сприйняти.

12. Пауза напруження.

Зосередження уваги на важливості змісту слова чи слів, що йтимуть після паузи.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit