ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Усі уроки української літератури у 8 класі - О. П. Ващенко 2008

Леся Українка. «Давня казка» (скорочено). Роль поета і поезії в суспільстві
Із нової української літератури

Всі публікації щодо:
Українка Леся

Н. І. Счастливцева

Мета: підготування учнів до поглибленого сприйняття твору як ліро-епічної поеми; поглибити знання учнів про поему; показати розуміння поетесою художнього слова в житті народу; розвивати в учнів навички роботи з художнім текстом, уміння виразно читати його; формувати в дітей високі моральні якості — гуманізм, щирість, ненависть до зла, грубості, несправедливості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст поеми, ілюстрації до неї, таблиця «Поема як ліро-епічний жанр», індивідуальні картки.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Оголошення теми й мети уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. «Вільне письмо» на тему ключового слова

Легендарна

Україночка

Енергійна

Красива

Славна

Рвучка

Яскрава

Авторка

Її


Натура

Копітка

Актуальна

2. Робота учнів за індивідуальними картками

Картка № 1

1. Що сприяло зародженню в Лесі Українки (в її дитячі роки) любові до України, до трудящого люду?

2. До чого закликає поетеса в поезії «Крізь плач, і стогін, і ридання»?

Картка № 2

1. Які факти з життя поетеси свідчать про її велику силу волі і працелюбність?

2. Яка пора року зображена в поезії «Красо України, Подолля!»?

Картка № 3

1. Розкажіть про участь Лесі Українки в гуртку «Плеяда».

2. Розкрити значення поняття «виконавське завдання».

Картка № 4

1. Як сприймали творчість Лесі Українки її сучасники?

2. Розкрити алегорію перших трьох строф поезії «На роковини Шевченка».

Картка № 5

1. Якою вам уявляється Леся Українка?

2. Назвіть засоби виразного читання. Розкрити значення поняття паралелізму.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя

Леся Українка протягом свого творчого життя крім багатьох віршів, драматичних творів, оповідань, статей написала й 9 ліро- епічних поем: «Русалка», «Самсон», «Місячна легенда», «Давня казка», «Роберт Брюс, король шотландський», «Одно слово», «Се ви питаєте за них...», «Віла-посестра», «Ізольда Білорука».

Майже всі вони пройняті ідеями визвольної боротьби проти соціального і національного гніту. Сюжети для більшості поем поетеса брала або з усної народної творчості, або з історичного минулого різних народів, або з біблійних легенд. Але на основі цих сюжетів Леся Українка порушувала проблеми, які й нині хвилюють людство.

Ліро-епічна поема «Давня казка» вперше була опублікована у львівському журналі «Життє і слово» за 1896 рік, а пізніше в другій збірці віршів Лесі Українки «Думи і мрії». У час творення цієї поеми одні письменники реакційного напряму заявляли, що мистецтво потрібне лише для розваги, інші — що історію вершать царі, королі, володарі трудящих, що гнобительський лад — непорушний, вічний. Поемою «Давня казка» Леся Українка давала гостру відсіч носіям цих теорій.

2. Відомості з теорії літератури

Поема

Віршована повість або оповідання, з напруженим динамічним розвитком події, характери розкриваються досить повно, широта охоплення життєвих явищ — від однієї до великої кількості подій.

Ліро-епічний жанр

✵ Наявність розгорнутого сюжету;

✵ використання ліричних та епічних засобів у відтворенні дійсності;

✵ розкриття внутрішнього стану героїв;

✵ паралельно з образами, які входять в розвиток сюжету, є образ ліричного героя, не згадуючи про події його життя; вчинки героя.

3. Виразне читання уривків поеми

4. Бесіда за питаннями

✵ Що найбільше вразило в поемі?

✵ Яка роль портрета в поемі?

✵ Який конфлікт покладено в основу твору? Як згруповано персонажів?

✵ Яку ж оцінку дає Леся Українка зображеним в поемі явищам, образам?

5. Аналіз поеми

1. Особливості композиції.

Експозиція.

Десь колись, в якійсь країні

Проживав поет нещасний...

Зав’язка.

Зустріч поета з Бертольдом.

Перший діалог, у якому розкриваються основні риси характеру поета і Бертольда на тому етапі їхнього життя

Другий діалог, де протиставляється уявлення про щастя поета і Бертольда; про що були вірші початківця поета.

Розгортання подій.

Забажалось королеві

Звоювати чужеє царство...

Пісня поета спрямовує Бертольдових воїнів у поході, звеселяє рідну країну і розважає «не одну сумну родину»; під впливом життєвих обставин, суспільних порядків ще гірше погіршується характер Бертольда.

Розв’язка.

Так довіку у темниці

Довелось поету жити,

За тюремний спів він мусив

Головою наложити...

Здійнялося повстання в краю

І Бертольда вбили люди...

І тепер нащадки графські

Тюрми міцнії будують,

А поетові нащадки

Слово гостреє гартують.

2. Іронія і сатира в поемі. Прийом «Асоціативне ґроно».

3. Мовно-виражальні засоби.

✵ Поетичний синтаксис: антитеза, інверсія, фразеологізми («час летів, немов на крилах», «золотих не хочу лаврів», «спіймати вітра в полі»...).

✵ Лексика твору: загальновживані слова, архаїзми, фольклор (граф, графство, герольди).

✵ Тропи (епітети, метафори, порівняння): сумна діброва, рими-соколята; «сонечко червоне заховалось за діброву», «пісні йдуть по людях» і т. д.

✵ Особливості вірша: в його строфах заримована лише половина рядків.

Золотих не хочу лаврів,

З ними щастя не здобуду,

Як я ними увінчаюсь,

То поетом вже не буду.

Такі вірші називаються напівбілими, або римованими віршами з холостими рядками.

Чотиристопний хорей, яким написано «Давню казку», з одного боку, сприяє стрімкому розгортанню сюжету, з другого — наближає вірш до розмовної мови, казки, передає ритм часу, протягом якого наростає конфлікт між групами людей.

ІV. Закріплення вивченого

1. Створення висловлювань за ілюстраціями «Давньої казки» художників С. Караффи-Корбут, В. Касіяна, В. Панфіловам (альбом «Леся Українка»)

2. Рольова гра «Очима героя»

Учень-«поет» дає відповіді на придумані запитання однокласників.

V. Домашнє завдання

1. Вивчити напам’ять уривок з поеми (за вибором учителя).

2. Пригадати вивчене про антитезу. Знайти їх у творі, розкрити зміст (усно).

3. Підготувати усну характеристику поета.

4. Написати творчу роботу на одну з тем: «Погляди Лесі Українки на роль поета і поезії в житті суспільства», «Образ співця в поемі Лесі Українки «Давня казка»».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit