Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Нова українська література кінця XVIII - перших десятиліть XIX ст. (Огляд.)
Нова українська література (кінця XVIII - перших десятиліть XIX ст.)
Всі публікації щодо:
Теорія літератури
Тема. Нова українська література кінця XVIII — перших десятиліть XIX ст. (Огляд.)
Мета: дати учням поняття про етапи розвитку, тенденції, напрями, стилі нової української літератури; допомогти усвідомити значення нового етапу в розвитку української культури; розвити навички сприйняття інформації на слух, самостійної роботи з підручником, вміння виділяти головне й узагальнювати, порівнювати літературні явища; виховувати повагу до духовних надбань народу, допитливість, естетичний смак.
Обладнання: портретна «галерея», виставка книжок письменників нової доби, ілюстрації до її характеристики.
Теорія літератури: стилі, роди і жанри художньої літератури, класицизм, реалізм, романтизм.
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Переказ і короткий аналіз притч Г. Сковороди.
2. розповідь напам’ять афоризмів з коментарем до одного з них.
3. Робота в парах.
(Учні корегують самостійно записані тези про значення творчості письменника, зачитують їх.)
4. Проблемні питання до учнів.
— Г. С. Сковорода, працюючи в Харківському колегіумі, використовував таку систему оцінок: весма остр; зверок острой; граздо понят; очен понят; понят; кажется понят; не понят; не очень понят; весма не понят; кажется негоден; не годен; самая негодница; туповат; туп; очень туп.
— Яку б оцінку за тему «Життя і творчість, ідеали Г. С. Сковороди» ви поставили б собі? Чи можливе таке оцінювання тепер? Назвіть його «плюси» та «мінуси».
5. Слово вчителя.
Завершити тему хочеться словами самого Г. С. Сковороди: «Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитись».
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово вчителя.
Нова доба нового просить слова. І це нове слово прийшло з появою в літературі блискучого насмішника й глибокого патріота, щиросердної людини й талановитого письменника Івана Петровича Котляревського, якого називають зачинателем нової доби в українській літературі. Саме з 1798-го, року виходу перших трьох частин його поеми «Енеїда», починає свій відлік нова українська література. Почин підхопили Г. Квітка-Основ’яненко, П. Гулак-Артемовський, поети-романтики, а Тарас Григорович Шевченко сказав, що про самобутню українську літературу та мову дізналися й заговорили в усій тодішній Європі.
Про початки нового українського письменства, яке розвивалося не завдяки сприятливим умовам, а всупереч усім негараздам та заборонам, ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійна робота з підручником, довідковими матеріалами з історії.
2. Складання узагальнюючої таблиці.
(Учні складають узагальнюючу таблицю про історичні процеси в Україні кінця XVIII — поч. ХІХ ст., розвиток літератури. Див. с. 123.)
3. Робота в парах.
(Учні роблять уточнення, доповнюють складені таблиці.)
4. Повідомлення про результати роботи; загальна корекція таблиці.
Історичні події |
Культура життя |
Розвиток літератури |
— Скасовано гетьманство й Запорозьку Січ. — Повністю ліквідовано автономію на Лівобережжі, Україна стала кількома російськими губерніями. — Запроваджено кріпацтво. — Духовне поневолення нації. — Народні повстання (в с. Турбаях на Поділлі, під приводом У. Кармалюка, Коліївщина, опришки та ін.). — Заснування Кирило-Мефодіївського братства. — Постійні заборони української мови, закриття народних шкіл; заборона служби в церкві українською мовою та ін. |
— Відкриття гімназій, ліцеїв, Харківського та Київського університетів. — 1818р. виходить перша граматика української мови О. Павловського. — Виходять три збірки українських народних пісень М. Максимовича. — У Харкові та інших містах з’являються газети, журнали, альманахи «Молодик», «Ластівка», «Український альманах». — Відкрито Харківську публічну бібліотеку. — Виникають науково-літературні гуртки. — Засновано перші професійні театри в Харкові, Києві та Полтаві. — Розвивається творчість кобзарів та ін. |
— 1798 р. виходять перші три частини «Енеїди» І. Котляревського, написані живою народною мовою. — Виходить проза Г. Квітки-Основ’яненка, який утверджує життєздатність і гідність української мови. — 1840 р. — вихід «Кобзаря» Т. Шевченка, що є подією загальноєвропейського значення. — Творчість поетів-романтиків. — Творчість Марка Вовчка, А. Свидницького, М. Шашкевича, Л. Глібова, О. Сторожен- ка, Ю. Федьковича, П. Куліша та ін. — Розвиваються літературні напрями — сентименталізм, романтизм, реалізм; з’являються нові жанри, бурлескна стильова течія. Основна тема — життя народу та ін. |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Завдання учням.
✵ В кожному розділі складеної таблиці визначте найважливішу, на ваш погляд, подію, факт. Твердження обґрунтуйте.
2. Гра «Поєднай непоєднуване».
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Мене вразив той факт, що…»
«Феноменом доби кінця XVIII — початку ХІХ ст., на мій погляд, є…»
«Складання узагальнюючих таблиць для мене…»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти розповідати про соціально-історичні обставини, в яких розвивалася нова українська література, про етапи її розвитку. Підготувати цікавий факт із теми для конкурсу.