ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Розвиток нової української літератури в Західній Україні
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ

Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Тема. Розвиток нової української літератури в Західній Україні.

Мета: схарактеризувати розвиток нової української літератури на західноукраїнських землях, висвітлити особливості цього розвитку; розвивати навички аналізу суспільних та культурних явищ, вміння коментувати прочитане, висловлювати власну думку про нього; виховувати повагу до культурних надбань народу, естетичний смак.

Обладнання: портрети письменників «Руської трійці», видання «Русалки Дністрової», карта Західної України ХІХ ст.

Теорія літератури: критичний реалізм, літературні течії та напрями, ліричний герой, художні образи.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

У XIX столітті значні українські землі належали іншим державам. Вдома діти розмовляли українською мовою, а навчатися в школі їм доводилося німецькою, польською чи румунською, не кажучи вже про гімназії та вищі навчальні заклади. Але і за таких умов українська мова та література розвивалися, хоч і з великою часткою чужомовних впливів та діалектів.

Про боротьбу за рідну мову й культуру на західноукраїнських землях, про найвідоміших письменників цієї доби ви дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці.

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Розповідь учнів.

(Учні розповідають про літературний процес 40-60 рр. XIX ст. в Україні, про поетів-романтиків.)

2. Виразне читання.

(Учні виразно читають або розповідають напам’ять вірші романтиків, висловлюють власні враження про ці твори.)

3. Завдання проблемного характеру.

✵ На основі визначення «Т. Шевченко — основоположник нової української літератури і критичного реалізму як творчого методу й літературного напряму» та знань, здобутих у 8 класі, поясніть роль Т. Шевченка у становленні й розвитку української літератури.

Орієнтовні відповіді

— Шевченко звернувся до реальної дійсності, показав нестерпне становище кріпаків — колишніх вільних і славних козаків, різко критикував самодержавство.

— Ввів нових героїв, яких до нього не було в літературі — кріпаків, жебраків, покриток, довівши, що і вони люди, які заслуговують на людське до них ставлення.

— Розробив нові жанри, серед них — політичну сатиру.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Подивимося на карту Західної України XIX ст. Умовно можна виділити Галичину (Прикарпаття — Львівська область), Буковину (Чернівецька область), Закарпаття (центр — Ужгород). Усі вони належали до Австро-Угорської імперії, державною мовою якої була німецька.

Національно свідомих українців хвилювало становище рідної мови. Тому у Львівській духовній семінарії в 1834 році організувався нелегальний літературний гурток. Спочатку в ньому було троє — Маркіян Шашкевич, Яків Головацький та Іван Вагілевич, тому гурток і одержав назву «Руська трійця». З великим ентузіазмом молоді патріоти взялися поширювати й розвивати «руську», тобто українську культуру. Вони розповсюджували збірки народних пісень М. Максимовича, «Енеїду» І. Котляревського, «Слово про похід Ігорів», першу граматику живої української мови О. Павловського.

Душею гуртка був Маркіян Шашкевич. Він разом із друзями збирав фольклор, сам писав поетичні твори. Коли гурток підготував фольклорно-літературну збірку «Зоря», її заборонили, а авторів навіть стали переслідувати. І все ж цю книжку за допомогою одного серба було видано 1837 року в Будапешті під назвою «Русалка Дністрова». Вона стала першим паростком нової української літератури в Галичині. Значна частина тиражу була конфіскована жандармами, а решта врятованих примірників розійшлася з неймовірною швидкістю, підносячи дух народу й зміцнюючи віру в те, що рідне слово не загине.

2. Виразне читання.

(Учні виразно читають вірш М. Шашкевича «Слово до чтителей руського язика».)

3. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда.

— Як називаються такі слова, звороти: «най припаде», «други» і под. ? (Діалектизми.)

— До чого закликає автор? (До згуртування, освіти, просвіти народу.)

5. Виразне читання.

(Учні виразно читають вірш М. Шашкевича «Руська мати нас родила».)

6. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

7. Евристична бесіда.

— Яка головна думка твору? (Не цуратися рідної, материнської мови, шанувати її й розвивати.)

8. Виразне читання.

(Учні виразно читають вірш М. Шашкевича «Веснівка».)

9. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

10. Евристична бесіда.

— Що таке «веснівка»? (Веснянка — народна календарно-обрядова пісня весняного циклу.)

— Які народні веснянки ви знаєте, у якій формі вони збудовані найчастіше? («Весняночка-паняночка», «Ой весна, весна, днем красна» та под. ; збудовані найчастіше у формі діалогу.)

— Яку форму має «Веснівка» М. Шашкевича? (У формі діалогу маленької квітки з ранньою весною.)

— Яке значення змісту твору — пряме чи алегоричне? (Алегоричне, поет мав на увазі Україну: мороз притиснув — і краса змарніла.)

11. Виразне читання, обмін враженнями про прочитане.

(Учні виразно читають вірш М. Шашкевича «О наливайку», твори Я. Головацького, І. Вагілевича зі збірки «Русалка Дністровая».)

12. Слово вчителя.

На Буковині основоположником нової української літератури став Юрій Федькович, із творчістю якого більш детально ми познайомимося пізніше.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Завдання учням.

✵ Складіть «психологічний портрет» «Руської трійці» за їхніми творами.

(Див. с. 166.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Для мене новим було те, що…»

«Мені запам’яталося…»

«На мою думку, ніхто так не любив рідну мову й не обстоював її, як…»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вміти розповідати про розвиток нової української літератури на західноукраїнських землях; характеризувати творчість «Руської трійці», М. Шашкевича. Підготуватися до тематичної контрольної роботи.







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit