Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ»
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ».
Мета: допомогти учням з’ясувати бачення Шевченком національної проблематики, усвідомити ідейно-художні особливості поеми «Кавказ»; розвивати навички самостійного знаходження інформації, вибіркового читання, аналізу ліро-епічних творів, висловлення власних думок з приводу порушених автором проблем; виховувати почуття національної свідомості; формувати світоглядні переконання неприйняття насильства, осуду загарбницьких воєн.
Обладнання: портрет письменника відповідних років, різні видання поеми, ілюстрації до неї, краєвиди Кавказу, аудіо-, відеозаписи.
Теорія літератури: поема, проблематика, міф, іронія, сарказм.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
У Т. Г. Шевченка завжди було багато друзів. Саме вони змінили життя поета, подарували йому волю. За будь-яких складних ситуацій завжди знаходилися люди, котрі допомагали, підтримували, розділяли його погляди, — і в Петербурзі, і в Україні, і на засланні. Це свідчить про те, що й Шевченко, мабуть, був добрим товаришем, таким, з яким хочеться спілкуватися, дружити.
Якось до Шевченка дійшла трагічна звістка — загинув його друг, художник Яков де Бальмен. Як політично неблагонадійного його вислали на кавказьку війну. Так царизм розправлявся з неугодними йому людьми. Те, що талановита людина не в боротьбі за вітчизну, її незалежність пролила свою кров, а принесла себе в жертву загарбницьким інтересам самодержавства, викликало обурення Шевченка, яке вилилося в поему «Кавказ». Проти кого спрямував свій гнів поет, якими засобами це зробив — дізнаємося на уроці.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання учням.
1) Дайте характеристику оповідача — ліричного героя поеми «Сон» — вільнодумної, національно свідомої особистості.
2) Змалюйте сатиричні портрети високопоставлених осіб, подані в поемі, та морально звироднілих «землячків», висловте своє ставлення до останніх.
3) Назвіть образи-символи поеми «Сон».
(Сова — птах туги, страху, безнадії; біла пташка — душі загиблих козаків; цар волі — декабрист та ін.)
IV. сприйняття Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Для російського царату характерними були постійні загарбницькі війни. Одну з них — у 1840-1845 роках — розв’язали за приєднання Кавказу. Саме в ній загинув Яков де Бальмен, художник, що ілюстрував «Кобзар». Він став жертвою горців, але Шевченко розумів, що його, як і тисячі інших чесних людей, вбив саме царизм. Тому Кобзар гнівно засудив колонізаторів у поемі «Кавказ», оспівавши мужність, волелюбність і гордість кавказьких народів, які хоч і не перемогли, але дали гідну відсіч загарбникам.
У поемі немає сюжету, якихось подій, героїв-персонажів, окрім самого оповідача — ліричного героя. Говорячи про горців, Шевченко звертається до античного образу Прометея.
2. Повідомлення учня про Прометея.
(Див. Додаток до уроку № 43.)
3. Виразне читання поеми Т. Шевченка «Кавказ».
4. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
5. Евристична бесіда.
— Яке загальне звучання поеми? (Гнівно-сатиричне, що переплітається із журливим.)
— Який найяскравіший художній засіб ужитий в рядках поеми:
… Слава! слава!
Хортам, і гончим, і псарям,
І нашим батюшкам-царям
Слава!
* * *
Од молдаванина до фінна
на всіх язиках все мовчить,
Бо благоденствує!
***
Просвітились! та ще й хочем
Других просвітити,
Сонце кривди показати
Сліпим, бачиш, дітям!..
Все покажем! тільки дайте
Себе в руки взяти.
(Іронія, сарказм.)
— До якого основного прийому вдається автор у рядках поеми:
А сльоз, а крові? напоїть
Всіх імператорів би стало
З дітьми і внуками, втопить
В сльозах удов’їх. А дівочих,
Пролитих тайно серед ночі!
А матерніх гарячих сльоз!
А батькових, старих, кровавих,
Не ріки — море розлилось,
Огненне море!
(Приклад градації — наростання; є також гіпербола, епітети.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
✵ Розшифруйте вислів із поеми «Кавказ», співзвучний з головною думкою твору.
(Відповідь: Боріться — поборете!)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Цей урок примусив мене замислитися над тим…»
«Я згоден (згодна) з думкою Шевченка про…»
«Мене вразило…»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати, аналізувати поему Шевченка «Кавказ», висловлювати власні думки щодо порушених в ній проблем; вивчити уривок напам’ять.
ДОДАТОК ДО УРОКУ № 43
Прометей (гр. Prometheus — провидець) — у грецькій міфології віщий і добрий син титана Япета й німфи Клімени (варіанти: Асії, Феміди), брат Атаманта, Менетія та Епіметея, батько Девкаліона. Допоміг Зевсові подолати титанів і здобути владу над світом. Під час суперечки про зменшення жертв богам став на бік людей, які жили надголодь і були безсилі проти могутніх олімпійців. Прометей поділив забитого бика на дві частини. В одну купу склав усе м’ясо й накрив шкурою тварини, а в другу — самі кістки, поклавши на них шматки жиру. Зевс, уведений в оману, вибрав купу, яка лисніла смачним жиром. Відтоді люди стали приносити в жертву богам кістки, тобто гіршу частину вбитої тварини, а самі їли м’ясо. Зевс розгнівався на людей і забрав у них вогонь, однак Прометей викрав вогонь з Олімпу і приніс його людям у тростинці (відгомін прадавнього способу добування вогню тертям шматків дерева). Так людський рід було врятовано від голоду й холоду. Щоб помститися, Зевс наказав Гефестові створити Пандору. Прометея за протидію богам Зевс звелів прикути до однієї зі скель Кавказу і пробити йому груди списом. Щоранку на скелю сідав орел і гострим дзьобом рвав печінку Прометея. За ніч печінка відростала, а вранці орел прилітав знову, щоб карати титана. Багато тисячоліть терпів Прометей тяжкі муки, аж поки Геракл (за згодою Зевса, який бажав прославити свого сина) убив орла й визволив титана. Пізніші перекази пов’язують з Прометеєм не лише викрадення вогню з неба, він нібито показав людям, як видобувати та обробляти метали; дав їм науку про числа і відкрив мистецтво письма. Він приручив тварин, запріг до воза коней, збудував перший корабель і змайстрував вітрило; дав хворим ліки і знайшов трави, що тамують біль. Прометей розбудив у людині дух і дав їй силу владарювання над світом. З інших міфів довідуємося, що Прометей створив із землі й води (з глини, змішаної зі сльозами) людей і вдихнув у них життя (Овідій). Недалеко від міста Панопей показували цегляний будиночок, де Прометей свого часу виконав цю роботу. Довкола лежали грудки глинястої землі, і від них нібито пахло людським тілом — це були залишки використаного матеріалу. У деяких областях Греції Прометея шанували як бога. В Афінах він був у пошані нарівні з Афіною та Гефестом. На честь Прометея було встановлено свято — біг із запаленими смолоскипами (прометеї).
Прометей відкриває галерею так званих вічних образів, до яких постійно звертатиметься людство. К. Маркс називав його «найблагороднішим святим і мучеником у філософському календарі». Есхіл присвятив титанові ряд трагедій, з яких збереглася лише одна — «Прометей закутий», Есхілівський Прометей втілює розум і силу духу, волелюбність і велич подвигу в ім’я щастя людей. За нової епохи образ титана Прометея знаходимо в Ґете, Байрона, Шеллі, він надихав славетних майстрів пензля Мікеланджело, Тіціана, Рібейру, Сальватора Розу, композиторів Бетховена, Ліста, Танєєва, Скрябіна. У російській літературі найцікавіші опрацювання міфа належать письменникам революційного табору: К. Рилєєву, М. Огарьову та ін. Образ Прометея надзвичайно популярний в Україні. Прометея уславили Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка, А. Малишко й ін.
У переносному значенні Прометей, як і поняття «прометеїзм», «прометеїв вогонь», є уособленням самовідданості, шляхетних почуттів і вчинків людини, незгасного прагнення досягти високої мети.