Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009

Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ». Виразне читання уривків напам'ять
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Тема. Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ». Виразне читання уривків напам’ять.

Мета: допомогти учням осягнути ідейно-художній зміст і значення твору; розвивати навички виразного читання, аналізу ліро-епічних творів; виховувати культуру поведінки, мовлення, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, видання поеми, ілюстрації до твору; плакати-планшети (таблиці) з теорією виразного читання.

Теорія літератури: виразне читання, темп, інтонація, пауза, логічний наголос, міміка, жести.

ХІД УРОКУ

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Вступне слово вчителя.

Поет з острова Гаїті Рене Депестр сказав: «Шевченко — це такий вогонь, який кидає свої відблиски на всі народи, що борються за справедливість і красу». Дуже високо оцінили поему Шевченка «Кавказ» горці. Відомий поет Ніно Міцішвілі переклав її грузинською мовою, а в передмові написав: «Ця поема є таким шедевром революційної поезії, рівної якому не дала поезія XIX століття ні в Росії, ні за кордоном. Шевченко постає перед нами як грандіозний, світового масштабу революційний поет, як незламна особистість, стоїчне сумління своєї країни, лицар- борець, котрий ненавидів тиранів і гніт. У той моторошний час Шевченко безстрашно творив свою, сповнену громадянського пафосу і мужнього протесту, поему». Сучасні грузинські літературознавці теж називають поему «Кавказ» геніальним і найпопулярнішим у Грузії твором Шевченка. Отже, сьогодні ми ще раз почуємо найкращі, найсильніші рядки цього твору, щоб переконатися, що він є гімном непокірному духові і волелюбству, мужності борців за національну незалежність.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

«Хвилинка мудрості».

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання.

(Учні виразно читають напам’ять уривки з поеми Шевченка «Кавказ» (можна провести у вигляді конкурсу, з журі та визначенням переможців).)

2. Заповнення «анкети» поеми Т. Шевченка «кавказ».

Назва

«Кавказ»

Автор

Т. Г. Шевченко

Жанр

Поема, політична сатира з елементами лірики та героїки

Тема

Показ та викриття загарбницької політики царизму

Присвята

Другові Якову де Бальмену

Історична основа

Війна на Кавказі 1840-1845 рр., у результаті якої до Росії були приєднані Дагестан, Чечня

Образи

Ліричний герой, горці, Прометей, колонізатори

Ідея

Співчуття поневоленим, схвалення мужньої боротьби горців за свою незалежність

Художні засоби, прийоми

Монолог колонізатора, іронія, сарказм, інвектива; ліричні відступи; символи; антитеза (Прометей — орел, горці — колонізатори); алюзія

3. Проблемні запитання до учнів.

— Яке значення має багаторазове повторення в поемі займенника «наша»? (Символізує підтримку, солідарність із поневоленими народами, спільність їхньої долі з долею українців.)

— Що значить вислів «ми не гішпани»? (Це художній прийом — алюзія (натяк) на те, що російський цар Микола I підписав трактат, у якому засуджувалися іспанці за работоргівлю неграми, тоді як у його країні дозволялося торгувати мільйонами кріпаків.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Завдання учням.

✵ Розшифрувавши вислів, прочитайте ім’я видатного українського композитора, який на матеріалі поеми «Кавказ» створив однойменну симфонію-кантату. (Слід читати справа наліво.)

ЧИВЕКДЮЛВАЛСІНАТС

(Відповідь: Станіслав Людкевич.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

✵ Продовжіть речення.

«Найкращим читцем був (була)…»

«Ідеї поеми, які звучать актуально, це — …»

«Мене вразило …»

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виписати з поеми «Кавказ» Шевченка 4-5 афористичних (крилатих) висловів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.