Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ». Виразне читання уривків напам'ять
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Т. Г. Шевченко. Поема «Кавказ». Виразне читання уривків напам’ять.
Мета: допомогти учням осягнути ідейно-художній зміст і значення твору; розвивати навички виразного читання, аналізу ліро-епічних творів; виховувати культуру поведінки, мовлення, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, видання поеми, ілюстрації до твору; плакати-планшети (таблиці) з теорією виразного читання.
Теорія літератури: виразне читання, темп, інтонація, пауза, логічний наголос, міміка, жести.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Поет з острова Гаїті Рене Депестр сказав: «Шевченко — це такий вогонь, який кидає свої відблиски на всі народи, що борються за справедливість і красу». Дуже високо оцінили поему Шевченка «Кавказ» горці. Відомий поет Ніно Міцішвілі переклав її грузинською мовою, а в передмові написав: «Ця поема є таким шедевром революційної поезії, рівної якому не дала поезія XIX століття ні в Росії, ні за кордоном. Шевченко постає перед нами як грандіозний, світового масштабу революційний поет, як незламна особистість, стоїчне сумління своєї країни, лицар- борець, котрий ненавидів тиранів і гніт. У той моторошний час Шевченко безстрашно творив свою, сповнену громадянського пафосу і мужнього протесту, поему». Сучасні грузинські літературознавці теж називають поему «Кавказ» геніальним і найпопулярнішим у Грузії твором Шевченка. Отже, сьогодні ми ще раз почуємо найкращі, найсильніші рядки цього твору, щоб переконатися, що він є гімном непокірному духові і волелюбству, мужності борців за національну незалежність.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання.
(Учні виразно читають напам’ять уривки з поеми Шевченка «Кавказ» (можна провести у вигляді конкурсу, з журі та визначенням переможців).)
2. Заповнення «анкети» поеми Т. Шевченка «кавказ».
Назва |
«Кавказ» |
Автор |
Т. Г. Шевченко |
Жанр |
Поема, політична сатира з елементами лірики та героїки |
Тема |
Показ та викриття загарбницької політики царизму |
Присвята |
Другові Якову де Бальмену |
Історична основа |
Війна на Кавказі 1840-1845 рр., у результаті якої до Росії були приєднані Дагестан, Чечня |
Образи |
Ліричний герой, горці, Прометей, колонізатори |
Ідея |
Співчуття поневоленим, схвалення мужньої боротьби горців за свою незалежність |
Художні засоби, прийоми |
Монолог колонізатора, іронія, сарказм, інвектива; ліричні відступи; символи; антитеза (Прометей — орел, горці — колонізатори); алюзія |
3. Проблемні запитання до учнів.
— Яке значення має багаторазове повторення в поемі займенника «наша»? (Символізує підтримку, солідарність із поневоленими народами, спільність їхньої долі з долею українців.)
— Що значить вислів «ми не гішпани»? (Це художній прийом — алюзія (натяк) на те, що російський цар Микола I підписав трактат, у якому засуджувалися іспанці за работоргівлю неграми, тоді як у його країні дозволялося торгувати мільйонами кріпаків.)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання учням.
✵ Розшифрувавши вислів, прочитайте ім’я видатного українського композитора, який на матеріалі поеми «Кавказ» створив однойменну симфонію-кантату. (Слід читати справа наліво.)
ЧИВЕКДЮЛВАЛСІНАТС
(Відповідь: Станіслав Людкевич.)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Найкращим читцем був (була)…»
«Ідеї поеми, які звучать актуально, це — …»
«Мене вразило …»
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виписати з поеми «Кавказ» Шевченка 4-5 афористичних (крилатих) висловів.