Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…»
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…».
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору та його моральні настанови; удосконалювати навички виразного читання, коментування, аналізу, виділення головних думок ліро-епічного твору; розвивати вміння висловлювання власних суджень з приводу прочитаного, проведення паралелей з реальним сучасним життям; виховувати активну громадянську позицію, патріотизм, почуття поваги до людської гідності.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до послання, аудіозаписи.
Теорія літератури: послання, композиція, основні думки, афоризми.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Жанр послання був дуже популярний у біблійній і у давній українській літературі. До нього зверталися багато письменників, політиків, філософів, релігійних діячів, зокрема Іван Вишенський, представник полемічної літератури. Це один із найемоційніших видів поетичної творчості. У Шевченка ж послання — ще й найширше за аудиторією, призначенням: «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє». Що ж це за твір, який пройшов випробування часом і не втратив своєї актуальності й донині, — з’ясуємо на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
(Учні зачитують і коментують виписані з поеми Т. Шевченка «Кавказ» афоризми.)
2. Проблемне запитання до учнів.
— Чим актуальна поема «Кавказ» у наш час?
(Залишається актуальним питання про свободу й незалежність гірських народів, їхнє право на самобутній розвиток; досі не знято з порядку денного питання правдивої історії, розвитку мови, ставлення українців до себе, власних коренів і своєї держави.)
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання послання «і мертвим, і живим…».
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
3. Евристична бесіда.
— Що спільного між посланням і поемою «Сон»? (Поет звертається до теми «землячків», виступає за збереження людської гідності, самобутності українців.)
— До кого із сучасників звертається автор? (До української еліти, інтелігенції.)
— Що найсуворіше засуджує та висловлює автор? (Комплекс меншовартості українців.)
— Чому письменник так критично ставиться до національної історії? (Щоб її не ідеалізували й не повторювали помилок минулого.)
— Чим, на думку поета, загрожує довга відсутність позитивних змін для покріпаченого народу? (Кровопролиттям.)
— Запишіть визначення настроєвих інтонацій послання, зробіть висновок. (Суперечка — пересторога — погроза — заклик; висновок: за будь-яких обставин необхідно залишатися з народом, його цінностями; любити простих людей не на словах, а на ділі.)
4. Завдання учням.
— Випишіть із послання рядки, які, на вашу думку, можуть бути афоризмами; прокоментуйте їх.
(Кайданами міняються,
Правдою торгують.
* * *
Подивіться на рай тихий,
На свою країну,
Полюбіте щирим серцем
Велику руїну,
Розкуйтеся, братайтеся!
***
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля.
***
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра,
А ви претеся на чужину
Шукати доброго добра.
***
Ох, якби те сталось, щоб ви не вертались.
***
Схаменіться! будьте люде,
Бо лихо вам буде.
***
Не дуріте дітей ваших,
Що вони на світі
На те тілько, щоб панувать…
***
Одцурається брат брата
І дитини мати.
***
Та й засудять, і премудрих
Немудрі одурять!
***
Якби ви вчились так, як треба,
То й мудрість би була своя.
***
Та читайте
Од слова до слова,
Не минайте ані титли,
Ніже тії коми,
Все розберіть… та й спитайте
Тоді себе: що ми?..
Чиї сини? яких батьків?
Ким? за що закуті?..
***
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь!
***
Обніміться ж, брати мої,
Молю вас, благаю!
та ін.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Робота в парах.
✵ Обговоріть, як епіграф послання «Аще кто речет, яко люблю Бога, а брата своего ненавидит, ложь есть» пов’язаний з ідеєю твору; висловіть з цього приводу власну думку, провівши паралелі із сучасним життям.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«З усіх афоризмів у посланні найбільше мені зрозумілий і близький…»
«Мене вразило…»
«Мені запам’яталося…»