Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…». Виразне читання уривків напам'ять
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Т. Г. Шевченко. Послання «І мертвим, і живим…». Виразне читання уривків напам’ять.
Мета: сприяти розумінню учнями ідейно-художнього змісту твору Шевченка, усвідомленню його багатозначності й актуальності; розвивати пам’ять, навички виразного читання напам’ять, акторські та ораторські здібності; виховувати активну громадянську позицію, кращі людські якості.
Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, таблиці з теорії виразного читання, аудіозаписи.
Теорія літератури: виразне читання, тема, інтонація, пауза, логічний наголос, міміка, жести.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в парах.
(Учні повторюють вивчені напам’ять уривки з послання.)
2. Виразне читання.
(Учні виразно читають напам’ять уривки з послання «І мертвим, і живим…» (можна провести у вигляді конкурсу).)
3. Практикум із теорії віршування.
✵ Визначте віршові розміри уривків із творів Шевченка, види й способи римування.
(Чотиристопний амфібрахій, перехресне римування.)
(Чотиристопний хорей з хоріямбом у третьому рядку; перехресна рима.)
III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Найкращім читцем, на мою думку, був (була)…»
«Мені сподобалось…»
«Теорія віршування для мене…»
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Визначити віршовий розмір, вид римування та рим уривків одного із самостійно вибраних творів Шевченка.