Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
Розвиток зв'зного мовлення. Робота над твором за романом П. Куліша «Чорна рада»
Літературний процес 40-60-х рр. XIX ст. Вступ
Всі публікації щодо:
Куліш Пантелеймон
Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Робота над твором за романом П. Куліша «Чорна рада».
Мета: актуалізувати й узагальнити знання учнів про твір; розвивати зв’язне писемне мовлення школярів, уміння висловлювати власні думки, аргументувати їх цитатами з твору; виховувати кращі людські якості, прагнення до самовдосконалення, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, виставка творів, ілюстрації до роману «Чорна рада».
Теорія літератури: тема, проблеми, ідеї, сюжет, художні образи, художні засоби.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Сьогодні вам пропонується самим виступити в ролі письменників, публіцистів, літературознавців і розкрити запропоновані теми за романом П. Куліша «Чорна рада». Є твори, які відслужили своєму часові й забулися. А є такі, які зазирають у далеке майбутнє й дають слушні поради, моральні настанови далеким нащадкам. До творів, що порушують вічні проблеми, роблять підказки майбутнім поколінням, належить і роман П. Куліша, слід лише зрозуміти це. А крім того, вміти отримати естетичну насолоду від гарного художнього слова.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Методичні поради вчителя щодо написання творів.
— Обсяг — 2-2, 5 сторінки;
— твір складається зі вступу, основної частини, висновку;
— для аргументації думок використовуються цитати (не більше 3-4); вони мають бути невеликі, обов’язкова умова — доречність;
— бажано не повторювати одних і тих же слів, а використовувати займенники, синоніми і т. ін. ;
— недоречні зайва пафосність, урочистість, загальні фрази та умовні штампи, доведення загальновизнаних істин;
— у висновках обов’язково треба показати своє особисте ставлення до проблем, провести паралелі з реальним сучасним життям.
2. Ознайомлення з темами творів. Коментар учителя.
1) Ідея соборності й незалежності, роль державного діяча в історії (за романом П. Куліша «Чорна рада»).
2) Утвердження загальнолюдських цінностей у романі П. Куліша «Чорна рада».
3) Національний характер, менталітет українців у романі П. Куліша «Чорна рада».
3. Написання твору за вибором.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до тематичної контрольної роботи.