Українська література 9 клас. Плани-конспекти уроків для шкіл з російською мовою навчання - В. В. Паращич 2009
«Поучения» Володимира Мономаха, «Слово про Закон і Благодать» Іларіона
Прадавня українська література
Всі публікації щодо:
Оригінальна світська література
Тема. «Поучения» Володимира Мономаха, «Слово про Закон і Благодать» Іларіона.
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості повчань, їхнє значення для духовного виховання сучасників та нащадків; розвивати навички аналізу творів давньої літератури, уміння визначати специфіку жанрів; виховувати гуманізм, прагнення до високої духовності, сповідування, дотримання загальнолюдських морально-етичних норм та цінностей.
Обладнання: видання творів, ілюстрації до них.
Теорія літератури: повчання.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Одним із найпопулярніших жанрів давньої літератури було поучення. Це твір, написаний у формі звернення людини з великим життєвим досвідом до своїх дітей і нащадків. Яскравим зразком є «Поучення» Володимира Мономаха, вміщене в одному зі списків Початкового літопису і датоване приблизно 1117 роком. У «Поученні» цей видатний державний діяч Київської Русі визначає риси ідеального князя-правителя та високі моральні якості людей узагалі. Він навчав бути мудрими, працьовитими, невтомними, співчутливими до бідних, правдивими. При цьому свої твердження ілюстрував прикладами з власного життя. Як бачимо, ідеї цього та інших подібних творів звучать актуально й нині.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
«Хвилинка мудрості».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання учням.
✵ Розставте в хронологічному порядку літописи:
«Київський літопис»;
«Галицько-Волинський літопис»;
«Повість минулих літ».
2. Робота в парах.
✵ Визначте основні ідеї літописів.
Орієнтовні відповіді
— Утвердження ідеї патріотизму;
— заклик до миру та злагоди, заперечення міжусобних чвар;
— звеличення мужніх і мудрих князів;
— заклик до боротьби проти зовнішніх та внутрішніх ворогів, до об’єднання;
— засудження жорстокості, нагадування про Божу кару.
3. Колективна робота.
✵ Змалюйте психологічний портрет русичів за таким записом у «Літописі Руському»:
Переказ
У рік 997-й Володимир пішов до Новгорода, а печеніги довідалися про це і стали навколо Білгорода. Стався у місті великий голод. А князь не міг їм допомогти. Тоді зібралося віче. Вирішили здатися. А один старець, що не був на раді, послав гінця до старійшин і попросив не здаватися ще три дні, а зробити те, що він звелить.
І сказав зібрати по жмені вівса, або пшениці, або висівок, зробити з них бовтанку, з якої варять кисіль. Потім наказав викопати колодязь, опустити туди кадіб (бочку) з бовтанкою. А наступного дня звелів послати по печенігів.
Городяни сказали, щоб печеніги взяли кількох заложників, а кілька з них самих хай прийдуть до міста й подивляться, що тут робиться. Печеніги зраділи, думаючи, що білгороді здаються, пішли. А люди їм і сказали: «Навіщо губите себе, коли не можете перестояти нас? Стійте хоч десять літ, нічого не зробите, адже нас годує сама земля!» І показали їм колодязь з бовтанкою та ситою (водою з медом). Дістали з першого колодязя, зварили кисіль на очах у печенігів і їли, потім запили ситою з другого колодязя. Здивувалися посли печенізькі, пішли, розказали своїм князям, і ті відступили від міста.
Орієнтовні відповіді
— Русичі дотримуються демократичних принципів (вирішують важливі питання на віче);
— кмітливі;
— мужні, стійкі;
— патріоти;
— вільнолюбиві.
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання «Поучення» Володимира Мономаха.
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
3. Евристична бесіда.
— Які частини помітні в композиції твору? (Вступна, дидактична та автобіографічна.)
— У якому дусі повчає Володимир Мономах своїх дітей? (У дусі християнської моралі, Божих заповідей.)
— Які вислови з «Поучення» ви б віднесли до афоризмів? («Коли щось добре вмієте — не забувайте, а чого не маєте — те забудьте, а чого не вмієте — того навчайтеся».)
4. Виразне читання «Слова про Закон і Благодать» іларіона.
5. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
6. Евристична бесіда.
— Який, на вашу думку, жанр цього твору? (Церковна проповідь.)
— Що таке благодать? (Особлива сила, послана Богом, що давала людям можливість досягти порятунку.)
— Що прославляє Іларіон у своєму творі, з якою метою? (Старий і Новий Заповіти («закони»), рабство і свободу, іудаїзм та християнську віру, яка дійшла «и до нашего языка руского»; тим самим Іларіон створює власну патріотичну концепцію всесвітньої історії та місце в ній Русі.)
— Чого просить у Бога Іларіон у заключній молитві? (Іларіон просить Бога утвердити мир на землі, умудрити заздрісних бояр, сприяти будівникам.)
— Що характерно для мови твору? (Багатство метафоричних порівнянь, символічних уособлень, багатоплановість антитез, епітетів і порівнянь, різноманітність риторичних фігур, ритмізованість мови.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Робота з підручником.
✵ Знайдіть у відповідних статтях підручника цікаві факти й висновки, про які не згадувалося на уроці.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
✵ Продовжіть речення.
«Мені здалося, що знайомство…»
«Твори прадавньої літератури для мене.»
«Мене вразило.»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти переказувати зміст вивчених творів, аналізувати їх, визначати актуальність; за підручником з’ясувати історичні основи творів, особистості авторів.