Плани-конспекти уроків - Українська література 9 клас - 2002
Інтимна лірика Т. Шевченка. Цикл «Молитва»
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Тема. Інтимна лірика Т. Шевченка. Цикл «Молитва».
Мета: показати Шевченків ідеал кохання, його розуміння цього святого почуття, навчити виразно читати й розуміти поезію; розвивати естетичні смаки учнів; виховувати любов до природи рідного краю, почуття святості юнацьких поривань, стосунків.
Обладнання: підручник, тексти.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка домашнього завдання.
1. Засоби сатири у творах «Неофіти» та «Юродивий».
2. Виразне читання й аналіз поезії «Світе ясний! Світе тихий!».
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
1. Виразне читання вчителем поезії «Ми вкупочці колись росли…».
2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя за планом.
1) Інтимна лірика Т. Шевченка за формою і змістом дуже нагадує народну пісню.
2) Інтимний світ поезій тісно пов’язаний з народною мораллю, що освячує подружню вірність і засуджує зраду.
3) Почуття кохання у Шевченковій поезії — красиве, духовно піднесене.
2. Словникова робота.
Лірична медитація — вірш, який містить узагальнюючі роздуми, безпосередньо не пов’язані з певним життєвим фактом. Лірична медитація відзначається глибоким розкриттям душевного світу людини, виражає світовідчуття автора. («Дивлюсь я на небо…» М. Петренка, «Мені однаково», «Якби зустрілися ми знову…» Т. Шевченка.)
Молитва — ліричний жанр, що має форму звертання до Бога її проханням про заступництво і відвернення зла (Цикл «Молитва» Т. Шевченка.)
3. Виразне читання з коментуванням ліричних поезій Т. Шевченка («Ой одна я, одна…»; «Коло гаю в чистім полі…»; «Зацвіла в долині…»; «І широкую долину…»; «Г. З.»; «І станом гнучким, і красою…»; «Не тополю високую…».)
4. Виразне читання з коментуванням поезій циклу «Молитва».
5. Бесіда з учнями.
1) Що ми називаємо ліричним твором?
2) Які твори належать до інтимної лірики?
3) Який художній засіб використано в поезії «Не тополю високую»?
4) Знайдіть зразок інтимної лірики в поемі «Гайдамаки» («Полюбила стан високий…».)
5) Дайте загальну характеристику інтимної лірики Т. Шевченка.
6) Які з цих творів можна віднести до жанру ліричної медитації?
7) Розкажіть про молитву як ліричний жанр, посилаючись на поезію Шевченка.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, с. 281 — 283. Підготувати виразне читання (або напам’ять) улюбленої інтимної поезії Т. Шевченка.