Українська література 11 клас (профільний рівень) - Борзенко О. І. 2019


Модернізм

Всі публікації щодо:
Літературознавство
Теорія літератури

Модернізм

Модернізм — це цілий комплекс мистецьких напрямів із загальною орієнтацією на оновлення, або модернізацію. Ще в останній чверті ХІХ ст. він зародився у Франції, а згодом утвердився в усіх європейських країнах.

Модерністів об'єднало прагнення до оновлення літератури. Ідеалом модерністів стала духовно вільна людина, здатна самостійно визначати власну долю.

Першими українськими модерністами були Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Василь Стефаник, Олександр Олесь, Микола Вороний, Володимир Винниченко. У їхній творчості утвердились основні напрями й течії модернізму — імпресіонізм, неоромантизм, експресіонізм, символізм, неореалізм.

У 20-х роках ХХ ст. всі ці напрями й течії набули нової якості. На формування естетики доби вплинули зовнішні чинники: досвід Першої світової війни та національно-визвольних змагань.

Повернення (із триптиха «життя») (Федір Кричевський, 1927)

З утвердженням тоталітарної радянської влади набула особливої актуальності й гостроти проблема свободи творчості. Літератори намагались осмислити історичні втрати й набутки українського народу, прагнули визначити перспективи розвитку національно-культурного життя.

Творчість Максима Рильського, Євгена Плужника, Миколи Хвильового, Валер'яна Підмогильного, В. Домонтовича (Віктора Петрова), Миколи Куліша збагатила модернізм новими художніми відкриттями. Характерна ознака модернізму 1920-х років — тенденція до плідної взаємодії різних напрямів. У межах модернізму оформились і зовсім нові літературні явища, зокрема виникла така течія, як неокласицизм, романтичний тип мислення посприяв появі романтики вітаїзму тощо.

Опрацьовуємо прочитане

1. Обговоріть у малих групах і презентуйте однокласникам та однокласницям висновки.

✵ Причини зародження модернізму, його найважливіші ознаки

✵ Основні течії модернізму

✵ Здобутки перших українських модерністів

2. Складіть «хмарину тегів» на тему «Перші українські модерністи». Презентуйте її однокласникам та однокласницям.

Ділимося читацьким досвідом

3. Які твори письменників-модерністів ви вивчали на уроках зарубіжної літератури або прочитали самостійно? Розкажіть про свої враження від цих творів.

Готуємо проект

4. Під час опрацювання теми «Модернізм» пропонуємо підготувати проекти:

    «Ґроно п'ятірне»: творчість і доля

    «Неокласики»-перекладачі

    Античні образи у творах «неокласиків»

    Мій улюблений поет-модерністНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.